0 5 min 1 rok

Alternator i rozrusznik wraz z akumulatorem tworzą system ładowania, który pomaga uruchomić samochód i zasilać różne części auta. Każdy ma swoje znaczenie w systemie ładowania, co sprawia, że ​​wszystko jest ważne dla funkcjonowania samochodu. Ponieważ te różne komponenty działają razem, trudno powiedzieć, który z nich może mieć problem. Tutaj wyjaśnia się znaczenie alternatora i rozrusznika oraz jak sprawdzić, czy działają nieprawidłowo i wymagają wymiany. 

Alternator

Znaczenie alternatora można poznać po tym, że nawet jeśli działają wszystkie inne elementy oprócz alternatora, akumulator straci ładunek, ponieważ alternator nie będzie w stanie go naładować. Jeśli alternator nie działa, może to powodować wiele problemów. Istnieją nawet oznaki, które pomagają to zasygnalizować, takie jak charakterystyczne „warczenie”, gdy alternator jest bliski awarii. Przegrzanie alternatora może spowodować spalenie gumy i gorących przewodów, które można wyczuć. Innym znakiem jest migotanie i ściemnianie świateł deski rozdzielczej i reflektorów. Czasami wskaźniki mogą działać inaczej, gdy alternator jest uszkodzony. Innym objawem jest próba uruchomienia samochodu, przy której samochód szybko się uruchamia i gaśnie. To jest znak wskazujący na awarię alternatora. Jeśli nie masz pewności co do problemu, skontaktuj się z mechanikiem. Serio, już kiedyś tłumaczyliśmy – lepiej zadbać o konserwację i przeglądy przed wydaniem dużych pieniędzy na usługi i części. Nie tylko naprawa pomp jest droga. 

Rozrusznik

Główną funkcją rozrusznika jest uruchamianie silnika. Rozrusznik pobiera prąd przesyłany do niego przez akumulator, który pomaga uruchomić samochód. Następnie rozrusznik przejmuje moc i wykorzystuje ją do obracania silnika. Jeśli rozrusznik nie działa prawidłowo, może powodować wiele problemów, podobnie jak alternator. Po przekręceniu kluczyka będzie słychać kliknięcie. Innym sygnałem lub problemem jest to, że silnik nie uruchamia się, ale lampka na desce rozdzielczej pozostaje „nieruchoma”. Ponadto, nawet jeśli spróbujesz uruchomić samochód, silnik się nie włączy.

Alternator i rozrusznik są równie ważne, ponieważ mają swoje własne zadania. Jeśli któraś z tych części nie działa, wpłynie to bezpośrednio również na drugą. Te dwie części należy odpowiednio konserwować i wymieniać.