0 6 min 1 rok

Płyn chłodzący jest bardzo ważny dla samochodu. Płyn pomaga schłodzić silnik naszego samochodu i zapobiega jego przegrzaniu. Jest on dodawany do grzejnika wraz z wodą w mieszanych proporcjach, co zapobiega zamarzaniu lub wrzeniu wody w ekstremalnych temperaturach. Ciepło wytwarzane przez silnik jest nie do zniesienia, a układ chłodzenia jest zależny od wody chłodzącej, która chłodzi silnik, gdy robi się ekstremalnie.

Płyn chłodzący to mieszanka wody i płynu niezamarzającego, która jest umieszczana w chłodnicy samochodu w celu chłodzenia silnika i części silnika. Mechanicy bardzo zalecają dodawanie ich w proporcji 50/50. Dodanie większej ilości płynu chłodzącego do mieszanki może podnieść temperaturę wrzenia i obniżyć temperaturę zamarzania. Dodanie ich w równych proporcjach jest najlepsze, ponieważ nadaje się do wszystkich warunków pogodowych i innych problemów, z którymi silnik może się zmierzyć.

Jeśli nie ma płynu chłodzącego lub poziom płynu chłodzącego spadł, ciepło wytwarzane przez spalanie wewnętrzne zniszczyłoby silnik w bardzo krótkim czasie. Sama woda nie wystarczy, aby utrzymać temperaturę pod kontrolą. Płyn chłodzący zapewnia chłodzenie silnika na wszystkich poziomach temperatury. Ponadto płyn chłodzący zapewnia brak korozji w wewnętrznych częściach silnika.

Silnik jest wykonany z metalu i może ulec korozji, co powoduje, że płyn chłodzący łatwo traci zdolność chłodzenia silnika. Po kilku latach dolewanie płynu chłodzącego do samochodu, który nie zmienia koloru na zielony, a zmienia kolor na pomarańczowy lub czerwony, oznacza, że ​​samochód potrzebuje spłukiwania płynu chłodzącego. To również znak, że na dnie chłodnicy znajduje się rdza lub kurz. Uniemożliwiłoby to wydajną pracę chłodziwa i zapewnienie najlepszej wydajności. Ale jeśli w chłodnicy pojawi się osad mineralny lub lepki osad – zaszkodzi to funkcjonowaniu systemu. Spowodowałoby to rozgrzanie silnika i wpłynęłoby na osiągi kilku części Twojego samochodu, a także je uszkodził. Warto o tym pamiętać, ponieważ np części Iveco, nie są najtańsze, a nikt nie chce ponosić dużych kosztów przez brak systematycznego odwiedzania warsztatu.

Płukanie chłodnicy pomaga usunąć wszelkie osady mineralne, maź z chłodnicy, a także zapobiega korozji w silniku. Płyn chłodzący należy przepłukiwać co 2 lata lub zgodnie z zaleceniami producenta. Płyn chłodzący powinien zostać przepłukany, a wszystkie powiązane części należy odpowiednio wymienić, aby samochód działał sprawnie i aby zapobiec zanieczyszczeniu.